Pogoda


Kamera w Kudowie

Park Zdrojowy


CykloFestiwal jakiego jeszcze nie było

dodano 16 Lipca 2014  
CykloFestiwal jakiego jeszcze nie było

Tegoroczny CykolFesiwal, którego kolejna edycja odbyła się w dniach 12-13 lipca 2014 r. miał nieco inną formułę, niż te organizowane w poprzednich latach.


Tradycyjny już Rowerowy Peleton Rodzinny wystartował w sobotę 12 lipca o godz. 11 spod Teatru Pod Blachą w Parku Zdrojowym. Zgromadził liczącą 60 osób ekipę miłośników dwóch kółek, wśród nich rodziny z małymi i nieco większymi dziećmi, młodzież, mieszkańców naszego miasta, kuracjuszy i przybyłych na wypoczynek do Kudowy turystów. Wszyscy oni zostali zaopatrzeni przez Referat Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kudowie-Zdroju w mapy rowerowe pogranicza, przewodniki i pijałki do wody mineralnej ze względu na przystanek w czeskim Beloves, gdzie degustowano w niewielkiej, odrestaurowanej Pijalni, wodę o wybornym wręcz smaku. Wszystkie dzieci otrzymały w prezencie od organizatora kamizelki odblaskowe oraz ufundowane przez Koleje Dolnośląskie różnorodne gadżety, między innymi lizaki, papierowe modele pociągów do samodzielnego składania i krówki zawinięte w papierki oczywiście z lokomotywą, które sprawiły naszym milusińskim niezwykłą radość. Przepiękna trasa wiodąca malowniczymi  ścieżkami rowerowymi pogranicza czesko-polskiego, znakomita pogoda i doskonałe humory rowerzystów to wyznaczniki pierwszego dnia CykloFestiwalu, którego dopełnieniem był popołudniowy koncert zespołu Spoko Gość z Krapkowic.

SPORTOWCY SĄ TUTAJ ABY BAWIĆ, KLAUNI SĄ PO ABY UPRAWIAĆ SPORT

W niedzielę13 lipca zamiast dotychczasowych skoków do wody na rowerach, w Parku Zdrojowym odbyła się niecodzienna, jedyna i po raz pierwszy organizowana w naszym w kraju impreza – 5 (z 7) runda Mistrzostw Europy Pojazdów na Pedały, organizowana wspólnie z czeską Federacją Klubów Samochodów na Pedały z Hradec Kralove. Do Kudowy przyjechało 9 załóg z Francji i 4 z Czech z ich wspaniałymi maszynami. Niespotykane, dowcipne karoserie i stroje kierowców nawiązujące bezpośrednio do pojazdów a także pełne humoru prezentacje załóg stworzyły atmosferę prawdziwego, radosnego święta, znaną nam raczej z krajów południowej Europy niż z imprez organizowanych w naszej szerokości geograficznej. Wydarzenie rozpoczęła, oklaskiwana przez tłumy widzów, barwna parada ulicami miasta, po której na placu przed Muszlą Koncertową rozpoczęły się właściwe mistrzostwa. Ekipy były oceniane w dwóch kategoriach: wyglądu, który punktowało w skali od 1-10 wybrane spośród publiczności jury, biorąc pod uwagę karoserię, strój załogi i prezentację w formie krótkiej muzyczno-tanecznej scenki sytuacyjnej oraz szybkości, którą oceniało jury składające się z profesjonalistów. Wyścig odbywał się na zamkniętym okręgu podczas 1,5 godziny. Jeżdżące po nim pojazdy miały za zadanie wykonanie jak największej ilości okrążeń. Każdy pojazd mógł być kierowany przez wielu kierowców, każdy kierowca mógł, zgodnie z regulaminem zmieniać wielokrotnie samochód, lecz dla każdego pojazdu liczba pilotów nie mogła przekroczyć czterech podczas trwania wyścigu. Samochód, który wykonał największą liczbę okrążeń wygrywał próbę szybkościową. Suma punktów za wygląd i prędkość stanowiła ocenę generalną (kombinowaną) i decydowała o kolejności lokat.

Hasło  Francuskiej Federacji Samochodów na pedały: SPORTOWCY SĄ TUTAJ ABY BAWIĆ, KLAUNI SĄ PO ABY UPRAWIAĆ SPORT w pełni oddaje ideę  i atmosferę tego co w niedzielę działo się w kudowskim Parku Zdrojowym. Nieopisana radość dzieci kibicujących swoim ulubieńcom z takim zapałem, że aż żyły wychodziły im na twarz i żywiołowa reakcja dorosłych, na kilka godzin przeniosły nas wszystkich w inny, pełen humoru i beztroski świat.

Ledwo impreza zakończyła się, a my już odliczamy dni do kolejnej, która odbędzie się za rok o tej samej porze, takie bowiem obietnice i deklaracje złożyli zarówno Francuzi jak i Czesi. My czekamy na nich z utęsknieniem, a do wszystkich rodaków z poczuciem humoru apelujemy o budowanie przez ten rok pojazdów i w lipcu 2015 r. zapraszamy do Kudowy na kolejne Mistrzostwa Europy.

Zasady konstrukcji pojazdu są opisane na stronie internetowej: www.slapacivozitka.cz.  Prezes Czeskiej Federacji Klubów Samochodów na Pedały pan Evžen Vyčichlo chętnie służy fachową pomocą. Można się z nim skontaktować za pośrednictwem e-maila: slapacivozitka@seznam.cz.

A oto załogi i ich maszyny, które z wielką radością gościliśmy w naszym kurorcie:

- Village People (Francja) - amerykański zespół grający muzykę taneczną (dyskotekową), znany ze swoich kostiumów, w których występuje na scenie (przebierają się za policjanta, Indianina, budowniczego, żołnierza, motocyklistę i kowboja). Wykreował wiele światowych przebojów, w tym jeden z najpopularniejszych Y.M.C.A.

- Spiderman (Francja) – super bohater filmu o tym samym tytule, Peter Parker po ugryzieniu przez radioaktywnego pająka zyskuje supermoce pozwalające mu walczyć z przestępcami.

- Czarownica (Francja)

- Le Biniou (Francja) – dudy w języku bretońskim, instrument dęty drewniany

- Alicja w Krainie Czarów (Francja) - utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll), zachowujący logikę snu, wypełniony satyrycznymi aluzjami do przyjaciół i wrogów Dodgsona, parodiami szkolnych wierszyków, których uczyły się w XIX wieku brytyjskie dzieci

- Czeski Lew (Czechy)

- Wodnik (Czechy)

- Lokomotywa Tomek (Czechy) - animowany serial telewizyjny oraz seria książeczek dla dzieci. Tomek jest troszkę zuchwałą i grymaśną lokomotywa parową. Często zdarza mu się wpaść w tarapaty, kiedy chce udowodnić, że jest lepszy od większych i bardziej doświadczonych lokomotyw. Jednak kłopoty nigdy nie trwają wiecznie i Tomkowi zawsze udaje się z nich jakoś wybrnąć.

- Weteran (Czechy) – wspaniała kobieca załoga w strojach z lat XX-tych i XXX-tych dwudziestego wieku

- Ferrari (Francja) – jak przystało na markę samochód w kolorze czerwonym, chociaż ze znaczkiem BMW

- La denrée (Francja) - kosmita z komedii  „Kapuśniaczek” z Luis Defines

- Scoubidou (Scooby Doo Francja) - seria animowanych seriali dla dzieci produkowanych w Stanach Zjednoczonych od roku 1969 do dziś opowiadająca przygody czwórki przyjaciół, Scooby to pies, który woli jeść, niż rozwiązywać zagadki. Przeważnie jako pierwszy wpada na potwora, a ponieważ jest tchórzem, ucieka z wielkim krzykiem

La DDE en vadrouille (Francja) – Ekipa sprzatająca ulice

‹ zobacz wszystkie aktualności
Zobacz nasz Facebook
Projekt i wykonanie : strimeo.tv
Kontakt do Webmastera
Valid XHTML 1.1